Trajnice za višino: tudi nizke rastline lahko razgibajo gredo
Navadno na vrtu ustvarjamo vertikalno razgibanost z več plastmi zasaditev – v ozadju se dvigujejo drevesa in visoke grmovnice, v osrednjem delu nižje grmovnice in visoke trajnice, za ospredje pa poskrbijo različne nizke rastline. Pri tem pa ni nujno, da se držimo tega ustaljenega vzorca. Tudi, če na vrtu nimamo prostora za drevesa in velike grmovnice, si lahko zamislimo vertikalno razgibano gredo ter jo zapolnimo izključno s trajnicami.
Zelnate trajnice združujejo skoraj celotno rastlinsko pestrost, kar s seboj ne prinese le različnih barv in oblik, temveč tudi veliko raznolikost velikosti. Med njimi najdemo blazinaste rastline, ki bodo odlična zapolnitev prostorov med skalami na skalnjaku kot tudi velikanke, ki se bodo dvignile visoko nad naše glave. Predstavljene trajnice za višino vam bodo pomagale dopolniti višino povprečno visokih trajnic in ustvariti marsikatero razgibano zasaditev.
Nizke cvetoče blazine
Številne rastline dosežejo skoraj minimalno višino, zaradi katere bolj spominjajo na mahovnate preproge kot na trajnice. Med temi cvetočimi blazinami zelo pogosto srečamo predstavnike materine dušice (Thymus). Prekrasen predstavnik je sorta T. serpyllum ‘Pink Chintz’, ki bo oblikovala zelene blazine prekrite z rožnatimi cvetovi. Sorta je tudi prijetno dišeča in bo privabila številne opraševalce. Za izredno nizko rastočo preprogo pa izberite vrsto T. pseudolanuginosus. Slednja je ena izmed najbolj kosmatih materinih dušic in je odlična kot nenavadna pokrovnica med kamni na skalnjaku.
Poleg materinih dušic goste preproge ustvarja tudi plazeči skrečnik (Ajuga reptans). Plazeči skrečnik bo zasaditve polepšal ne le s cvetovi, temveč tudi z barvitimi listi. Izbirate lahko med sortami z zelenimi ali škrlatnimi listi (npr. ‘Atropurpurea). Za še bolj pisano listje pa posadite sorto ‘Burgundy Glow’, ki ima živahne liste posejane zaplatami vinsko rdeče in kremasto bele barve.
Prekrasne pokrovne blazine ustvarijo tudi kamnokreči (Saxifraga). Posadite jih na skalnato gredo ali ob zgornji rob škarpe in v kratkem času bodo zapolnili prostore, se prelili preko robov in ter jih spomladi prekrili s kopico belih ali rožnatih cvetov.
Trajnice za višino
Popolno nasprotje nizkih blazinam trajnic so resnične trajnice za višino, ki se lahko kosajo z marsikatero grmovnico. Čudovit primer je orjaška bodalica (Stipa gigantea), ki bo pognala preko dva metra visoka socvetja. Poleg višine bo v zasaditev vnesla tudi nekaj gibanja, ko se bodo njena socvetja pozibavala v vetru. Za odlično kombinacijo jo podsadite z okrasnim lukom Allium hollandicum ‘Purple Sensation’ .
Za čudovite poletne cvetovi lahko posadite še akant (Acanthus mollis). Akant je čudovita rastlina iz skupine ustnjatic, ki bo zrasla do 150 cm visoko. Njeni nežni beli cvetovi so pravi kontrast bodičasto nazobčanim zelenim listom. Pri sortah kot je npr. ‘Tasmanian Angel’ pa lahko občudujete tudi rožnate cvetove in celo marmorirane liste. Sorazmerno bujnost rastline se lahko odlično izkoristi tudi za zasaditve z eksotično tropsko tematiko.
Med prekrasnimi velikankami nikakor ne smemo izpustiti tudi sorodnice pikaste konjske grive (E. maculatum). Pikasti konjska griva bo zrasla več kot 2 m visoko in na tej zavidljivi višini zacvetela z oblački vijoličasto-rožnatih cvetov. Njene cvetove boste lahko občudovali vse od poznega poletja pa do sredine jeseni, zaradi česar je odlična izbira za obdobje pozne sezone.
V kolikor pa imate resnično veliko prostora, si lahko omislite tudi resnično prvakinjo med orjakinjami – dlanastokrpa gunera (Gunnera manicata). Dlanastokrpa gunera je resnično enkratna rastlina, ki bo pritegnila vse poglede. Njeni masivni listi z izrazitimi venami bodo zapolnili več kvadratnih metrov površine. Ker potrebuje trajno vlažna tla, je primerna kot obrobna zasaditev večjih ribnikov.