Lilijevka – rdeči požrešni hrošč lilij

Živahno rdeč trup in črne noge ter glava? To je lilijevka (Lilioceris lilii). Kljub sorazmerno prikupni podobi pa je hrošč sovražnik številka ena vseh ljubiteljev lilij. Odrasle živali in njihove ličinke lahko v le nekaj dneh povsem opustošijo nasade lilij.

lilijevka

Lilijevka je velika približno 8 mm. Trup je rdečkaste barve, medtem ko so noge in glava obarvani črno. Jajca lahko opazimo odložena na spodnji strani listov. Navadno se nahajajo v skupinah po 15 jajc. Sveže odložena so oranžne, kasneje pa temnejše barve. Iz jajčec se izležejo lačne ličinke, ki se med razvojem obložijo z lastnimi ekskrementi, zaradi česa spominjajo na ptičje iztrebke. Odrasle ličinke so velike med 8 in 10 mm. Larve se v zemlji zabubijo in v približno 20 dneh prilezejo iz tal kot odrasli hrošči. Slednji se do zgodnje jeseni prehranjujejo na lilijah. Zimo preživijo v tleh, spomladi (navadno aprila/maja) pa odrasli hrošči prilezejo iz tal in začnejo nov cikel razmnoževanja.

Lilijevka se pojavlja tudi drugje

Čeprav je po imenu povezan z lilijami, hrošč poleg lilij napada tudi logarice (Frittilaria) in kardikrinum (Cardiocrinum). Še posebej so prizadete sorte turških, azijskih, orientalskih in tigrastih lilij, medtem ko so botanične lilije navadno manj ogrožene.

jajčeca lilijevke

Kako jo zatremo

Zatiranje je povsem preprosto in najbolje se je držati okolju najprijaznejše metode – ročnega odstranjevanja. V kolikor bi imeli na lilijah številne hrošče, je dobro pod rastline namestiti svetlo podlago, saj hrošči v nevarnosti popadajo na tla in se obrnejo s črnim trebuhom navzgor. Na voljo pa so tudi različni insekticidi, med katerimi so tudi naravni piretrini.
Kot preventivo je morda dobro kupovati lilije v obliki čebulic in ne rastlin v loncih, saj je to eden izmed verjetnejših načinov razširjanja tega škodljivca med vrtovi.