Vrtna opravila na okrasnem vrtu v avgustu

vrtna opravilaVišek poletja pomeni tudi krajši premor na vrtu. A kljub temu na nas čaka še nekaj vrtnih opravil, ki jih moramo opraviti, tudi ob visokih temperaturah.

Splošna vrtna opravila

  • Odstranjujte odcvetele cvetove trajnic, s čimer boste vzpodbudili pocvitanje
  • Poskrbite, da na novo posajena drevesa in grmovnice ne trpijo suše
  • Redno vzdržujte vodna telesa
  • Naberite semena najljubših eno- in dvoletnic
  • Redno preglejujte rastline za prisotnost pepelaste plesni.
  • Sedaj je najboljši čas za zatiranje trajnih plevelov. Poskusite jih izkopati skupaj s korenino, ali pa uporabite ustrezen herbicid.
  • Dvignite višino košnje in raje kosite pogosteje. S tem bodo travne bilke v manjšem stresu.
  • Še zadnjič obrežite hitro rastoče žive meje.

Trajnice in čebulnice

  • Porežite listje trajnic, ki so že odcvetele in propadle (npr. Dicentra).
  • Sedaj lahko namnožite nekatere rastline iz skalnjaka kot npr. Helianthemum, Aubrieta in Dianthus.
  • Razdelite perunike
  • Konec avgusta posejte prezimne enoletnice direktno na gredo, kjer bodo prezimile in spomladi vzkalile.
  • Naberite semena rastlin, ki sedaj že plodijo in jih shranite za naslednjo sezono.
  • Naberite si cvetove rastlin za sušenje kot npr. rmana (Achillea) ali okrasnih trav. Obesite jih na glavo na suho in zračno sočno mesto, kjer se bodo posušila. Kasneje jih lahko uporabite za aranžiranje.

Vzpenjavke

  • Obrežite glicinijo (Wisteria)
  • Obrežite vzpenjave vrtnice, ki cvetijo le enkrat in ne tvorijo plodov.

Grmovnice in drevesa

Pozno poletje je primeren čas za obrezovanje številnih poleti cvetočih grmovnic in dreves, ki drugace po obrezovanju mocno “krvavijo”. Pri tem pa še ni prepozno, da obrežete rastline, ki bi jih lahko obrezovali že v juliju.

Negnoj (Laburnum)

Negnoj obrezujemo v drugi polovici poletja, saj v primeru spomladanskega reza ali obrezovanja v zgodnjem poletju močno “krvavi”. Odstranimo poškodavane veje in veje,ki kazijo izgled krošnje.

Topol (Populus)

Večina topolov sama po sebi razvije lepo oblikovane in uravnotežene krošnje, zaradi česar je obrezovanje topola omejeno predvsem na odstranjevanje poškodovanih vej. Redno odstranjujte divjake razen, če želite rastlino uporabiti kot zaščito pred vetrom. Divjaki bodo tako poskrbeli za dobro zaščito blizu tal. Odrasla drevesa se slabo odzovejo na močno obrezovanje in jih je najbolje nadomestiti.

Metuljnik (Buddleja alternifolia)

Metuljnik je eleganten grm, ki požene cvetove na lanskih poganjkih. Da si zagotovite bujno cvetenje tudi naslednje leto, morate grm porezati takoj po cvetenju, ko cvetne zasnove še niso oblikovane. Odstranite vse poškodovane ali odmrle poganjke. Za pomladitev rastline, takoj po cvetenju odstranite dve tretjini poganjkov.

Metličnik (Callistemon)

Metlicnik tvori cvetove na koncu novih poganjkov. Lep izgled grma ustvarite s poletnim obrezovanjem vršičkov, kar bo spodbudilo rast stranskih poganjkov. Odrasli grmi ne potrebujejo rednega obrezovanja.

Oljkovec (Eleagnus)

Listopadni oljkovci (E. angustifolia in E. umbellata) potrebujejo le malo obrezovanja. Rastline samo očedimo z odstranitvijo odmrlih in poškodovanih poganjkov. Pregosto rasle ali zanemarjene grme pomladimo z odstranitvijo 1/3 stebel, ki jih porežemo do močnega brsta blizu tal.

Bodika (Ilex)

Oblikovane rastline bodike lahko sedaj oblikuje z obrezovanjem, saj se je rast poganjkov ustavila. Rastline obrezujte z vrtnimi škarjami in ne s škarjami za živo mejo, saj bodo slednje na grmu pustile veliko na pol porezanih listov, kar bo skazilo izgled rastline. Redno odstranjujte popolnoma zelene liste na marmoriranih kutivarjih, da preprečite vrnitev v zeleno obliko.

Lovor (Laurus)

Lovor ne potrebuje skoraj nobenega obrezovanja. Odstranite samo odmrle in poškodovane poganjke. Obliko rastlin vzdržujte s krajšanjem novih poganjkov. Pri lovorjih, ki so gojeni v obliki drevesa, ne pozabite odstraniti tudi vseh poganjkov, ki poženejo iz “debla”.

Oleander (Nerium oleander)

Oleandru samo odstranite nezaželene veje. Bolj košato razrast lahko dosežete
z obrezovanjem vršičkov ob koncu cvetenja.

Skobotovec (Philadelphus)

V tem obdobju lahko obrezujemo številne vrste skobotovca. Grmom vrste P. coronarius skrajšajte poganjke do stranskega poganjka, ki letos ni nosil cvetov ali do močnega brsta. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših). Obrežete pa lahko tudi druge skobotovce kot npr. Philadelphus ‘Belle Etoile’ in ‘Virginal’, ki cvetijo na lanskih poganjkih.

Materina dušica (Thymus)

Pri materini dušici samo odstranimo poškodovane in odmrle poganjke. Po cvetenju rastlino s škarjami za živo mejo nekoliko skrajšamo in oblikujemo.

Ribniki

  • Redno odstranjujte nitaste alge in druge nadloge iz površine ribnika. Odstranjen material pustite 24 ur v bližini ribnika, da se lahko žival, ki ste jih morda pobrali z mrežo, vrnejo v ribnik.
  • Plitva vodna telesa bodo v vročem vremenu hitro postala zelena, zaradi česar je priporočena uporaba algicidov.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja