Vrtna opravila na okrasnem vrtu v juliju

vrtna opravila julijZgodnje poletje je sicer cas za uživanje in relaksacijo, kljub temu je potrebno opraviti še nekatera vrtna opravila.

Splošna vrtna opravila

  • Redno odstranjujte odcvetele cvetove,
  • Redno zalivajte na novo posajena drevesa in grmovnice, da bodo pod dodatnim stresom zaradi suše,
  • Pognojite trato s poletnim gnojilom,
  • Preglejujte bambuse in redno odstranjujte morebitne cvetne poganjke, saj lahko cvetenje močno oslabi rastlino,
  • Redno preglejujte rastline za prisotnost pepelaste plesni.

Trajnice in čebulnice

  • Podprite visoke trajnice, da se ne bodo lomile in povešale pod težo cvetov.
  • Razdelite bradate perunike.
  • Pregledujte lilije za lilijevke, ki požrejo lilijo v nekaj dnevih.
  • Odstranjujte odcvetele cvetove trajnic, s čimer boste vzpodbudili pocvitanje.
  • Sedaj je najboljši čas za zatiranje trajnih plevelov. Poskusite jih izkopati skupaj s korenino, ali pa uporabite ustrezen herbicid.
  • Naberite semena trajnic in enoletnic, ki sedaj že plodijo in jih shranite za naslednjo sezono.

Vzpenjavke

  • Redno preglejujte srobote za znaki srobotove uvelosti,
  • V juliju je tudi pravi čas, da obrežete glicinijo. Nove poganjke skrajšajte na 6 listov dolžine. Več o obrezovanju glicinije najdete na strani posvečeni tej prekrasni vzpenjavki.

Grmovnice in drevesa

  • Odstranjujte divjake na vrtnicah in cepljenih drevesih,
  • Po potrebi obrežite listopadne magnolije,
  • Napravite si potaknjence hortenzije (Hydrangea) in skobotovca (Philadelphus).

Oreh (Junglans)

Mlajšim rastlinam pogosto pomrznejo posamezne veje. V kolikor je odmrl glavni poganjek (centralna os), ga odstranite in nadomestite z novim. Starejših dreves ne obrezujte, ce to ni resnično potrebno.

Češnje in sorodstvo (Prunus)

Vse vrste znotraj tega rodu (jablane, hruške, breskve, lovorikovec, itd.) so občutljive na bolezni, ki vstopijo rastlino preko ran, zaradi česar jih obrezujemo sredi poletja. S tem zmanjšamo verjetnost okužbe, saj so pogoji za njen razvoj takrat manj ugodni. V juliju lahko obrežete tudi žive meje iz črešnjelike slive (P. cerasifera).

Robinija (Robinia pseudoacacia)

Robinija ima lomljive veje, ki so pogosto žrtev neurij. Obrezujemo jo sredi poletja, saj se ji rane počasi celijo. Nasprotno pa divjake odstranjujemo sproti. Starejša ali zanemarjena drevesa pa je najbolje nadomestiti.

Pušpan (Buxus)

Vse nove rastline pušpana skrajšamo za polovico takoj po sajenju, da vzpodbudimo bolj košato rast. Žive meje in skulpture iz pušpana obrezujemo v juliju, ko je rast novih poganjkov že zaključena. Tako bo oblika grma vzdržala skozi celotno sezono. Neoblikovane grme samo očedimo tako, da odstranimo odmrle poganjke. Stare ali zanemarjene rastline lahko pomladimo z močnim rezom (na 15-30 cm višine).

Koprivček (Ceanothus)

Koprivček ne potrebuje skoraj nobenega obrezovanja. Odstranimo samo odmrle in poškodovane poganjke. Pri rastlinah, ki jih vzpenjamo ob zidu pa odstranimo poganjke, ki ne rastejo pravilno. Obrezovanje izvedemo po cvetenju.

Mlecek (Euphorbia)

Priljubljene kultivarje kot npr. E. characias ‘Wulfenii’ in E. myrsinites porežemo do prvega necvetočega poganjka. Ob obrezovanju nosite rokavice, saj je sok dražec. Starejše in zanemarjene rastline lahko pomladite z močnim rezom, vendar boste izgubili cvetove prihodnjega leta.

Grmasti jetičnik (Hebe)

Pritlikave rastline kot npr. H. pinguifolia, H. albicans, H. brachysiphon in H. rakaiensis ne potrebujejo skoraj nobenega obrezovanja. Odstranite samo odmrle in poškodovane poganjke. Za ohranjanje lepega videza rastline odstranite vse odcvetele cvetove.

Sončece (Helianthemum)

Takoj po sajenje rastlin rahlo porežite, da vzpodbudite bolj košato rast. Starejše in zanemarjene rastline je najbolje nadomestiti.

Kolkvicija (Kolkwitzia)

Bogato cvetenje ohranjamo z obrezovanjem takoj po cvetenju. Cvetoče poganjke porežemo do necvetočega stranskega poganjka. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših).

Lovor (Laurus)

Lovor ne potrebuje skoraj nobenega obrezovanja. Odstranite samo odmrle in poškodovane poganjke. Obliko rastlin vzdržujte s krajšanjem novih poganjkov. Pri lovorjih, ki so gojeni v obliki drevesa, ne pozabite odstraniti tudi vseh poganjkov, ki poženejo iz "debla".

Kovačnik (Lonicera)

Grmovnaste zimzelene kovačnike kot npr. L. nitida ‘Baggesen’s Gold’ in listopadno vrsto L. tatarica lahko obrežete v juliju. Zimzelenim kovačnikom vsako leto odstranite približno polovico novih poganjkov. Cvetočim kovacnikom pa odstranite poškodovane in odmrle poganjke. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših).

Drevesasta potonika (Paeonia)

Drevesaste potonike ne potrebujejo skoraj nobenega obrezovanja. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših).

Skobotovec (Philadelphus)

Bogato cvetenje vrste P. microphyllus ohranjamo z obrezovanjem takoj po cvetenju. Cvetoče poganjke porežemo do necvetočega stranskega poganjka. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših).

Robida (Rubus)

Okrasne robide kot npr. R. cockburnianus cvetijo sicer na poganjkih lanskega leta, vendar so gojene zaradi stebel, ki krasijo vrt cez zimo. Za najboljše obeh okrasov rastline, odstranite cvetoče poganjke ob zaključku cvetenja. Za zimski okras in cvetove prihodnjega leta pa bodo poskrbeli mladi poganjki.

Vrtnice (Rosa)

Vse vrstam vrtnic redno odstranjujte odcvetele cvetove. Vec o obrezovanju vrtnic najdete na strani posvečeni tem čudovitim rastlinam.

Tamariša (Tamarix)

Po cvetenju pri zgodaj cvetočih vrstah kot sta T. tetrandra in T. parviflora poganjke skrajšamo za polovico lanske rasti.

Brogovita (Viburnum)

V juliju obrezujemo japonsko snežno kepo V. plicatum in lempriko (V. tinus). Prvo obrežite previdno, da ohranite naravno obliko grma. Pri zimzeleni brogovoti pa odstranite odmrle in poškodovane poganjke.

Vejgela (Weigela)

Po sajenju rastlino nekoliko obrežemo, da vzpodbudimo bolj košato rast. V naslednjih letih po cvetenju poganjke skrajšamo do necvetočega stranskega poganjka. Pri sortah z marmoriranimi listi odstranite vse poganjke s povsem zelenimi listi, da ne pride po povratka k nemarmorirani obliki grma. Starejše in zanemarjene rastline pomladimo z odstranitvijo tretjine poganjkov (začnite pri najstarejših).

Ribniki

  • Redno vzdržujte vodna telesa,
  • Redno odstranjujte nitaste alge in druge nadloge iz površine ribnika. Odstranjen material pustite 24 ur v bližini ribnika, da se lahko žival, ki ste jih morda pobrali z mrežo, vrnejo v ribnik.

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja