Afriška lilija
Afriške lilije prihajajo kot že ime pove iz Afrike. V nasprotju s svojim imenom pa jih ne prištevamo k pravim lilijam (rod Lilium), temveč gre za majhen samostojen rod Agapanthus, ki zaobjema po različnih avtorjih med šest in deset vrst afriških lilij. Natančneje so afriške lilije doma v Južni Afriki, kjer jih veliko najdemo v goratih predelih. Čeprav imajo prizvok eksotičnosti in z njo povezane neodpornosti, so v svojem naravnem okolju izpostavljene hladnim zimam in sušnim razmeram, nekatere pa celo rednim požarom v finbosu (tj. južnoafriška rastlinska združba rastlin, ki jo redno preoblikujejo naravni požari).
Na vrtovih najpogosteje najdemo vrsto Agapanthus africanus (sinonim A. umbellatus), ki so jo v Evropo prinesli že v 17. stoletju. Poleg botanične vrste najdemo še številne sorte, ki lahko poleg v naravni svetlo modri barvi, zacvetijo tudi z belimi ali temno modrimi cvetovi. Poleg cvetov pa najdemo tudi sorte z barvitimi listi. Afriško lilijo lahko na vrtu uporabimo kot solitar v okrasnem loncu, ali pa jo kombiniramo z drugimi rastlinami, pri čemer nam pomaga dejstvo, da je modro barvo izredno enostavno kombinirati.
Nega afriških lilij
Ko se boste odločali za nakup afriških lilij, se je najbolje odločiti za rastline, ki že cvetijo. Razlog je v tem, da so rastline vzgojene iz semen, zelo variabilne. Z izbiro cvetoče rastline pa ne bo nobenega dvoma več, kakšni bodo cvetovi, ki jih bo pognala vaša afriška lilija. Izjema od zgornjega priporočila so znane sorte afriških lilij, ki jih ne namnožujejo s semeni, temveč z delitvijo materinskih rastlin ali s celičnimi kulturami. Tako pridobljene rastline so kloni matične rastline in si z njimi delijo tudi enake lastnosti. Pri izbiri rastlin pa bodite pozorni tudi na znake virusnih obolenj. Slednje boste lahko prepoznali po svetlejših pegah in linijah na listih. Listi so pogosto tudi deformirani in imajo nazobčane robove.
Afriške lilije potrebujejo s hranili bogata tla in sončno rastišče. Vsako pomlad rastlini dodajte zrel kompost ali nekaj mineralnega gnojila, s čimer si boste zagotovili izdatno cvetenje. Slednje lahko spodbudite tudi tako, da rastlino posadite v lonec manjšega premera. Afriške lilije, ki rastejo na majhnem prostoru, s stisnjenimi koreninami, bodo navadno bolje cvetele kot rastline, ki jim boste zagotovili preveč prostora. Ko boste rastlino presadili v večji lonec, vedno uporabite le malenkost večji lonec. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da bo rastlina potrebovala celo do dve leti, da bo ponovno zacvetela.
Afriške lilije, ki se na rastišču dobro počutijo, se bodo veselo razraščale, zaradi česar boste lahko vsakih nekaj let rastline razdelili. Delitve se lotite spomladi tako, da rastlino izkopljite in otresite korenine. Rastlino razdelite z ostro lopato ali parom vil, nato pa jih posadite v ustrezne (ne prevelike) lonce.
V kolikor si želite afriško lilijo posaditi tudi na vašem vrtu, nas obiščite v spletni trgovini "Svet čebulic".