Siljenje čebulic
Veličastne vetrnice
Cvetovi spomladanskih vetrnic (Anemone coronaria) imajo prekrasno obarvane cvetove, ki poivijo vsako sobo. Za bolj izrazite barve se raje odločite za posamezne kultivarje kot pa za mešanico različnih barv. Na voljo imate kultivarje, ki bodo zacveteli z belimi (npr. kultivar 'Die Braut'), modrikastimi ('Mister Fokker'), rdečkastimi ('Hollandia'), ronatimi ('Sylphide') ali škrlatnimi ('Cristina') cvetovi.
Za razliko od pravih čebulnic pri vetrnicah najdemo gomolje. Za bogat in cvetoč lonec posadite vetrnice 3-4 cm narazen. Lonec po sajenju dobro zalijte, kasneje pa pazite, da voda ne bo zastajala.
Bele narcise
Bele narcise (Narcissus tazetta 'Paper White') so idealna izbira, v kolikor elite hitro ali enostavno siljenje čebulic, saj ne potrebujejo obdobja nizkih temperatur. Posadite tri do štiri čebulice v 18 cm širok lonček tako, da polovica čebulice gleda iz substrata. Narcise redno zalivajte, pri čemer naj bo substrat moker, vendar voda ne sme zastajati. Za večji učinek lahko izberete dva do tri lonce različnih velikosti, jih zasadite z narcisami, nato pa postavite enega na drugega kot pri večnadstropni torti.
Bele narcise lahko silite tudi v steklenih posodah brez substrata. Za siljenje izberite 5-8 cm globoko dekorativno posodo, ki jo napolnite s peskom, kamenčki ali prodom. Čebulice postavite na kamenčke in jih zasujte tako, da na prosto gledajo le vratovi čebulic. Posodo nato napolnite z vodo do spodnjega roba čebulic. Po nekaj dneh se bodo razvile korenine, ki bodo pognale v vodo. Čebulice, ki jih boste takoj postavili na 15°C bodo zacvetele v priblino šestih tednih. Za kasnejše cvetenje ali če elite, da so čebulice v polnem cvetu dalj časa pa jih shranite pri 10°C.
Bele narcise niso prezimno trdne, zaradi česar jih pustite po cvetenju v loncu, ki ga postavite v prostor s temperaturo nad 0°C. Lahko pa čebulice izkopljete in posušite ter ponovno uporabite naslednje leto.
Dišeče hijacinte
Že ena sama hijacinta lahko odišavi večji sobo s prijetnim vonjem, ki nam pričara pomlad. Najmočneje dišijo temno obarvani kultivarji kot npr. 'Peter Stuyvesant'. Za siljenje je hijacinte potrebno posaditi 10-15 tednov preden elite, da zacvetijo. Za uspešno cvetenje potrebujejo temo in nizke temperature. Čebulice zato zavijte v papirnato vrečko in jih skladiščite v hladilniku ali prostoru, kjer so temperature nije od 10°C. Po 4-6 tednih čebulice prenesite na toplo in jih posadite v mešanico večnamenskega substrata in peska. Čebulice posadite tako, da iz substrata gleda samo konica čebulice. Dvig temperatur bodo čebulice razumele kot pričetek pomladi in bodo veselo pognale liste in cvetne poganjke.
Siljene hijacinte porabijo veliko energije za tvorbo cvetov, zaradi česar jih po cvetenju navadno zavremo. Če jih boste vseeno posadili na vrt, morate imeti nekaj potrpljenja, saj bodo potrebovale nekaj časa, da bodo ponovno polno zacvetele.
Pri hijacintah ne smete pozabiti, da so precej strupene in lahko ob stiku s koo povzročijo rdečico in srbenje, zaradi česar jih je najbolje saditi z rokavicami.
Prekrasni afrani
Začetek pomladi navadno e komaj pričakujemo in med čebulnicami, ki konec zime prve zacvetijo so tudi afrani. Njihovo cvetenje pa lahko še pospešite s siljenjem. Če ste kupili afrane za na gredo, si jih nekaj prihranite in jih za 15 tednov postavite na hladno (pod 10°C). Čebulice nato prenesite v posebne vaze za siljenje, ki jih lahko dobite v vrtnarijah.
Po cvetenju
Siljenje izčrpa večino energije iz čebulice, zaradi česar siljene čebulnice navadno ne uspevajo ko jih presadimo na vrt. Svetla izjema so narcise, ki bodo veselo rasle in cvetele, če jih presadimo na vrt. Če siljenih čebulic vseeno ne elite zavreči jim morate zagotoviti ustrezne pogoje, da si lahko obdovijo zaloge energije. Po cvetenju odstranite odcvetele cvetove in postavite rastline na sončno mesto. Rastline redno zalivajte, dokler listi ne začnejo rumeneti. Sedaj začnite zalivati vse redkeje. Listi se bodo posušili in rastlina bo prešla v stanje mirovanja. Čebulice izkopljite in pustite, da se dobro presušijo, nato pa jih skladiščite na hladnem do jeseni, ko jih lahko posadite na vrt.