Krvomočnica (Geranium)
Rod krvomočnic združuje okrog 420 vrst enoletnih, dvoletnih rastlin ter zelnatih trajnic. Čeprav so razširjene po celotnemu zmerno toplem pasu, največjo raznovrstnost najdemo v vzhodnem Sredozemlju. Njihovi prekrasni cvetovi sestavljeni iz petih cvetnih listov pobarvanih v rožnate, modre ali bele tone, so že kmalu pritegnili pozornost vrtnarjev. Krvomočnice tako gojijo kot okrasne rastline že od 16. stoletja. Svoj status rastline, ki jo moramo obvezno vključiti v podeželsko zasaditev pa so obdržale vse do današnjega dne. Poleg njihovih cvetov, so gredam v okras tudi njihovi listi. Navadno so globoko narezljani in ustvarjajo lep kontrast večjim celorobim listom trajnic kot so npr. hoste. Pri nekaterih sortah kot npr. G. pratense 'Okey Dokey' pa bodo listi namesto z zeleno, zasaditev razgibali s temnejšimi škrlatno-zelenkastimi odtenki. Dodaten plus je tudi njihova jesenska barva. Pri predstavnikih vrste G. platyanthum boste jeseni našli liste v vseh možnih barvah – od rumene do rdeče.
S predstavniki, ki cvetijo v odtenkih modre, rožnate, vijoličaste in bele barve, se lahko krvomočnice vključijo praktično v vsako barvno kombinacijo. Še koristnejša pa je njihova sposobnost, da ustvarijo goste zasaditve tudi v senčnih legah. Med slednjimi blesti vrsta G. macrorrhizum, ki se razširja s podzemnim steblom in ustvari preproge, neprehodne celo za večino plevelov.
Rastišče in nega
Krvomočnice uspevajo na skoraj vsakih tleh. Ne marajo samo zastajanje vode. Najbolj jim prijata sončno ali polsenčno rastišče. Med rastjo ne potrebujejo skoraj nobene nege. Dovolj je, da jih ob začetku rastne sezone pognojite in po cvetenju odstranite odcvetele cvetove. Krvomočnice poženejo velike količine cvetov, zaradi česar je odstranjevanje ostankov cvetov velikokrat skoraj nemogoče. Najbolje je, če rastline močno porežete, vse do glavnih poganjkov, s čemer boste vzpodbudili novo rast in cvetenje. Izjema je vrsta G. macrorrhizum, pri kateri lahko enostavno odstranite posamezne odcvetele cvetove.
Večini vrst krvomočnic bo zelo koristilo občasno redčenje oz. delitev rastline. Rastline lahko delite vsakih tri do pet let. Propadajoče središče rastline je jasen znak, da je rastlino potrebno razdeliti in ji tako dati novega prostora za rast.